Andreea Neagu

Andreea Neagu

Share

19/05/2026

🩷

12/05/2026

📌

🤍 Mă tot gândesc la perioada asta cu evaluări și examene…
Ca psihopedagog, văd des același lucru: copiii nu sunt neapărat speriați de test în sine, ci de tot ce vine în jurul lui.
Înainte de examen…îi auzi spunând „dacă greșesc?” sau „dacă nu iese bine?”
Nu pentru că nu știu.Ci pentru că vor să nu dezamăgească.
Și aici, sincer, reacția noastră contează enorm.
Nu e vorba că părinții „pun presiune” intenționat.
Din contră — majoritatea își doresc să încurajeze.
Dar uneori, fără să ne dăm seama, copilul simte altceva.
După examen e momentul sensibil.
Întrebarea vine aproape automat. Și e normal să vină.
Dar poate, din când în când, o putem schimba puțin:
„Cum a fost pentru tine?”
Am văzut copii care se liniștesc doar pentru că simt că pot povesti, nu că trebuie să raporteze.
Când simt siguranță, se așază. Când simt presiune, se blochează.
Nu cred că există reacția perfectă. Dar cred că ajută să ne amintim ceva simplu: copilul are nevoie, înainte de toate, să știe că e ok… indiferent de rezultat.🌱

Want your practice to be the top-listed Clinic in Constanta?
Click here to claim your Sponsored Listing.

Category

Website

Address


Constanta

Opening Hours

Monday 09:00 - 15:00
Tuesday 09:00 - 15:00
Wednesday 09:00 - 15:00
Thursday 09:00 - 15:00
Friday 09:00 - 15:00