Liviu Andrei

Liviu Andrei

Share

Artizanul literaturii de cuțit.

07/06/2026

🟥❌ ADEVĂRUL ADEVĂRAT

În România, pentru femeile căzute pe străzi sunt facilități sociale nenumărate. Se împute ajutorul... Aș putea spune că e matriarhat umanitar. E un huzur de neînchipuit în care se bagă și pe dreapta, mult de tot.
Pentru bărbați, însă, e exterminare curată.
😢Multă lume răutăcioasă sau nenorocită de-a dreptul urlă că de ce omuleții necăjiți nu merg măcar iarna, pe vreme rea, în "lagărele" în care sunt "invitați" de milițienii locali și asistenți sociali sătui de campanie electorală și potcoviți cu o facultate obscură, la fel de prolifică acum cm era Agronomia pe timpul lu' Ceaușescu.
O dată pe an, când dă frigul, studenții luați cu arcanu' de la facultatea asta de kăkat, alături de sinecurile de la DGASMB se prefac că răscolesc Bucureștiul de boschetari și îi duc la bine, la căldură. O mare vrăjelă. Campania e, dar e un eșec total. O pierdere de resurse și timp. Se duc pe la vreo trei amărâți, le pun lanterna-n ochi și îi întrebă nervos dacă vor să meargă la staul, grajd, lagăr. Normal că nu vrea nimeni...
🩸Asistența socială de stat din România e zero prăjit. E doar recompensa sărată ca o murătură pentru munca depusă la partid, în campania electorală, sau balotarea fâșneață a unora mai de soi dintr-un ONG hoț, în care ai învățat de la mame de securiști (gen șefe de tip vicepremiera noastră pusă, nu aleasă) să joci teatru infernal, să minți și să răzuiești bani, exact cm înveți cardeli și coțcării pe cameră la pârnaie.
Sunt și excepții. Dar așa de puține... Doamne cât de puține... În București le numeri pe degetele de la mână.
😢 Pentru mine personal, ca om care șterge oameni ai străzii la kkur, "colaborarea" cu asistența socială a fost un dezastru. M-au cardit, mințit, săpat și obturat cm nu m-a frecat nici brigada antitero a se.re.i, când am avut problemele alea cu cărțile cu subiecte moi și cu blogul și toate alea. Cum m-a înfrânat și tocat DGASPC-urile, n-a făcut-o nimeni.
Nu înțeleg de ce nu are nimeni curaj să se înfigă-n ONG-uri și în ăștia?!
Eu am curaj cât soarele sfânt de pe cer, dar nu am putere. 2 zile să scrie procuror pe mine și i-aș face balot pe toți.
✝️ Nu i-aș baga la pârnaie.... Nu... Pedeapsa toată să o facă la ei în centrele ălea de stat cu care se laudă. Și cu alea private cu care au contracte. Acolo, la private, aș băga șefii mici și mari.
Pe jumătate i-aș caza în centrele lor mult-lăudate, iar cealaltă jumătate să se ocupe de ei, pe post de gardieni. Umanitar, în stilul lor. Exact cm au învățat. Să "ajute". Cum se pricep ai mai bine... Asta să fie pedeapsa...
😔 Garantat jumate din ei pier în nici doi ani. Și pe urmă să-i îngropăm la Străulești, în cimitirul săracilor. Și fără nume, în gropița aia de 50 de cm. În arătura aia. Cu codul ăla cu A la început pe crucea aia sfoiegită.
Ce să mai zic... Aș putea asemăna un adăpost pentru oamenii străzii cu un ceapeu dinăla măreț în care se mimeaza binefacerea socialistă.
😔 Ne e greu... Tare greu... Ajutați-ne și pe noi, prieteni !
🙏Fiți alături de noi, oameni cu suflet! Nu ne lăsați !
🙏🙏Oameni frumoși... Faceți o faptă bună chiar azi, dacă vă stă cumva în putere! Deschideți-vă inima!
🙏✅ Cine dorește să-i ajute pe băieții amărâți de pe câmp, dar și pe cei doisprezece necăjiți de pe asfalt, o poate face liniștit și în oricare din conturile pe care le găsiți afișate (cu toată speranța) în postarea fixată de mai sus sau în comentariile acestei postări (cu mențiunea DONAȚIE).
✅ Vă mulțumim anticipat că sunteți alături de noi !

Want your public figure to be the top-listed Public Figure in Bucharest?
Click here to claim your Sponsored Listing.

Category

Address


Dorohoi 10
Bucharest
041005