Niebieska Linia
Stowarzyszenie zostało powołane w 2004 roku przez zespół profesjonalistów pracujących w obszarze przeciwdziałania przemocy w Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia, od 1999 roku kierowanego przez pana Luisa Alarcon, prezesa Stowarzyszenia Niebieska Linia. Przez ten czas, podstawowym zadaniem realizowanym przez nas, było prowadzenie Ogó
07/05/2026
🥰Wczoraj mieliśmy przyjemność wziąć udział w świętowaniu 10-ciolecia Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej To ważne miejsce na mapie Warszawy, z którego korzystają również osoby doznające przemocy. Dobrze, że jesteście i już od 10 lat oferujecie wsparcie dla osób w najtrudniejszych momentach życia🫶.
Przy takich okazjach wspaniale też spotykać osoby, z którymi mieliśmy przyjemność wcześniej współpracować, jak Ania Pawlak, niegdyś nasza stażystka, obecnie psycholożka w WOIK🙂.
✨Dziękujemy, że mogliśmy być częścią tego święta✨
06/05/2026
Czasem największym problemem nie jest sam wybuch złości.
Tylko w tym, co zostaje po nim.
Strach.
Wycofanie.
Cisza.
Napięcie w domu.
Poczucie winy.
Jeśli po Twojej wybuchu bliscy milkną albo zaczynają się Ciebie bać — to moment, żeby coś zmienić.
„Krok w stronę zmiany” — zapisz się i zatrzymaj ten schemat.
Formularz rejestracyjny: https://forms.gle/wvgQUyzTN3DYrUdC6
Więcej informacji: https://niebieskalinia.org/grupa-terapeutyczna-krok-w.../
15/04/2026
W związku z opublikowanymi w marcu przez Urząd m.st. Warszawy danymi wskazującymi na 45% wzrost liczby zakładanych procedur „Niebieskie Karty”, chcemy podzielić się naszą perspektywą opartą na doświadczeniach zespołu pracującego na pierwszej linii wsparcia.
Ten wzrost ma różne przyczyny.
Z jednej strony obserwujemy wyraźny wzrost świadomości społecznej dotyczącej przemocy domowej. Coraz więcej osób – zarówno osób doznających przemocy, jak i świadków – wie, czym jest procedura „Niebieskie Karty” i zaczyna z niej korzystać. Wpływ mają tu m.in. działania edukacyjne, nagłośnienie tematu przemocy w mediach oraz większa wrażliwość społeczna. Postrzegamy to jako duży progres nas jako społeczeństwa, które przestaje być obojętne na krzywdę innych.
Poza tym w przeciwdziałanie przemocy domowej coraz aktywniej włączają się także:
📌placówki oświatowe, reagujące na podejrzenia przemocy wobec dzieci,
📌poradnie psychologiczno-pedagogiczne,
📌placówki ochrony zdrowia (choć tu wciąż jest przestrzeń do rozwoju).
Jednocześnie funkcjonariusze Policji – działając zgodnie z wytycznymi – częściej zakładają procedurę „Niebieskie Karty”.
Jako organizacja od lat praktykująca w tym obszarze, zauważamy następujące skutki tego wzrostu:
👉 Służby są coraz bardziej przeciążone.
👉 Liczba procedur rośnie szybciej niż zasoby kadrowe.
👉 Czas reakcji się wydłuża, co pomimo chęci pracowników obniża skuteczność pomocy.
👉 Procedury bywają prowadzone w pośpiechu i przy dużym obciążeniu osób je realizujących. To powoduje frustrację zarówno po stronie osób potrzebujących wsparcia, jak i profesjonalistów.
Warto zastanowić zatem się nad wyzwaniami jakie niesie za sobą ten wzrost.
Z naszej perspektywy, wzrost uruchamianych procedur może oznaczać, że więcej osób otrzymuje szansę na pomoc i zmianę swojej sytuacji.
Jednak, aby procedura była realnym narzędziem wsparcia, musi iść za nią:
📌zwiększenie zasobów kadrowych,
📌zapewnienie środków budżetowych na realizację zadań ustawowych,
📌wsparcie profesjonalistów poprzez zapewnienie superwizji oraz szkoleń,
📌jasna i konsekwentna polityka państwa w zakresie przeciwdziałania przemocy.
Podsumowując:
Wzrost liczby procedur "Niebieskie Karty" to wypadkowa większej świadomości, zmian systemowych i realnych problemów społecznych. To ważny sygnał – ale również wyzwanie, które wymaga odpowiedzialnej reakcji instytucji publicznych.
Kliknij tutaj, aby odebrać Sponsorowane Ogłoszenie.
Kategoria
Skontaktuj się z ta organizacja
Telefon
Strona Internetowa
Adres
Ulica Jaktorowska 4
Warsaw
01-202