Niebieska Linia

Niebieska Linia

Udostępnij

Stowarzyszenie zostało powołane w 2004 roku przez zespół profesjonalistów pracujących w obszarze przeciwdziałania przemocy w Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia, od 1999 roku kierowanego przez pana Luisa Alarcon, prezesa Stowarzyszenia Niebieska Linia. Przez ten czas, podstawowym zadaniem realizowanym przez nas, było prowadzenie Ogó

Photos from Niebieska Linia's post 07/05/2026

🥰Wczoraj mieliśmy przyjemność wziąć udział w świętowaniu 10-ciolecia Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej To ważne miejsce na mapie Warszawy, z którego korzystają również osoby doznające przemocy. Dobrze, że jesteście i już od 10 lat oferujecie wsparcie dla osób w najtrudniejszych momentach życia🫶.
Przy takich okazjach wspaniale też spotykać osoby, z którymi mieliśmy przyjemność wcześniej współpracować, jak Ania Pawlak, niegdyś nasza stażystka, obecnie psycholożka w WOIK🙂.
✨Dziękujemy, że mogliśmy być częścią tego święta✨

06/05/2026

Czasem największym problemem nie jest sam wybuch złości.
Tylko w tym, co zostaje po nim.
Strach.
Wycofanie.
Cisza.
Napięcie w domu.
Poczucie winy.
Jeśli po Twojej wybuchu bliscy milkną albo zaczynają się Ciebie bać — to moment, żeby coś zmienić.

„Krok w stronę zmiany” — zapisz się i zatrzymaj ten schemat.
Formularz rejestracyjny: https://forms.gle/wvgQUyzTN3DYrUdC6

Więcej informacji: https://niebieskalinia.org/grupa-terapeutyczna-krok-w.../

15/04/2026

W związku z opublikowanymi w marcu przez Urząd m.st. Warszawy danymi wskazującymi na 45% wzrost liczby zakładanych procedur „Niebieskie Karty”, chcemy podzielić się naszą perspektywą opartą na doświadczeniach zespołu pracującego na pierwszej linii wsparcia.

Ten wzrost ma różne przyczyny.

Z jednej strony obserwujemy wyraźny wzrost świadomości społecznej dotyczącej przemocy domowej. Coraz więcej osób – zarówno osób doznających przemocy, jak i świadków – wie, czym jest procedura „Niebieskie Karty” i zaczyna z niej korzystać. Wpływ mają tu m.in. działania edukacyjne, nagłośnienie tematu przemocy w mediach oraz większa wrażliwość społeczna. Postrzegamy to jako duży progres nas jako społeczeństwa, które przestaje być obojętne na krzywdę innych.

Poza tym w przeciwdziałanie przemocy domowej coraz aktywniej włączają się także:
📌placówki oświatowe, reagujące na podejrzenia przemocy wobec dzieci,
📌poradnie psychologiczno-pedagogiczne,
📌placówki ochrony zdrowia (choć tu wciąż jest przestrzeń do rozwoju).
Jednocześnie funkcjonariusze Policji – działając zgodnie z wytycznymi – częściej zakładają procedurę „Niebieskie Karty”.

Jako organizacja od lat praktykująca w tym obszarze, zauważamy następujące skutki tego wzrostu:
👉 Służby są coraz bardziej przeciążone.
👉 Liczba procedur rośnie szybciej niż zasoby kadrowe.
👉 Czas reakcji się wydłuża, co pomimo chęci pracowników obniża skuteczność pomocy.
👉 Procedury bywają prowadzone w pośpiechu i przy dużym obciążeniu osób je realizujących. To powoduje frustrację zarówno po stronie osób potrzebujących wsparcia, jak i profesjonalistów.
Warto zastanowić zatem się nad wyzwaniami jakie niesie za sobą ten wzrost.

Z naszej perspektywy, wzrost uruchamianych procedur może oznaczać, że więcej osób otrzymuje szansę na pomoc i zmianę swojej sytuacji.
Jednak, aby procedura była realnym narzędziem wsparcia, musi iść za nią:
📌zwiększenie zasobów kadrowych,
📌zapewnienie środków budżetowych na realizację zadań ustawowych,
📌wsparcie profesjonalistów poprzez zapewnienie superwizji oraz szkoleń,
📌jasna i konsekwentna polityka państwa w zakresie przeciwdziałania przemocy.

Podsumowując:
Wzrost liczby procedur "Niebieskie Karty" to wypadkowa większej świadomości, zmian systemowych i realnych problemów społecznych. To ważny sygnał – ale również wyzwanie, które wymaga odpowiedzialnej reakcji instytucji publicznych.

Chcesz aby twoja organizacja była na górze listy Organizacja Non-profit w Warsaw?
Kliknij tutaj, aby odebrać Sponsorowane Ogłoszenie.

Telefon

Strona Internetowa

Adres


Ulica Jaktorowska 4
Warsaw
01-202