Vasculitis

Vasculitis

Udostępnij

18/12/2025

Wracając do tematu sztucznej inteligencji i wykorzystania nowych technologii w monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów z układowym zapaleniem naczyń, chcielibyśmy opowiedzieć Wam o projekcie kolegów z Irlandii.

Dwayne – to nazwa chatbota, którego zadaniem ma być udzielanie klarownych, sprawdzonych pod kątem medycznym informacji dla pacjentów z układowym zapaleniem naczyń. Ma on odpowiadać na pytania w kilku językach (także w polskim!), a źródłem jego wiedzy mają być wyłącznie zweryfikowane źródła medyczne. Brzmi o wiele lepiej niż szukanie czegoś w internetowej przeglądarce, prawda?

Projekt jest w fazie testów i mamy nadzieję, że już wkrótce będzie gotowy do użycia :)

03/12/2025

Spotkanie w Pradze rozpoczęło się od krótkiego powitania przeprowadzonego przez Petera Verhoevena, prezesa Vasculitis International, oraz gospodarzy tegorocznego spotkania – czeskie stowarzyszenie Vaskulitida. Na naszych oczach dzieje się więc historia – czeskie Stowarzyszenie powstało dopiero w ubiegłym roku, a już teraz podjęło się współorganizowania 3rd European Vasculitis Patient Summit. Dla nas to świadectwo, że współpraca międzynarodowa ma sens: czerpiemy ze swoich doświadczeń nawzajem, uczymy się od siebie, jak działać, żeby nasze działania przynosiły efekty.

Tegoroczne spotkanie było okazją do poznania najnowszych informacji o innowacyjnych terapiach, w tym przeciwciałach, lekach celowanych oraz rozwijających się terapiach CAR-T i CAAR-T w chorobach autoimmunologicznych. Dużo uwagi poświęcono także roli sztucznej inteligencji w opiece nad pacjentem – jak oceniać jej wiarygodność, dokładność i bezpieczeństwo.

Ważnym punktem było omówienie współpracy organizacji pacjenckich i inicjatywy stworzenia europejskiej fundacji EGPA mającej wzmacniać głos chorych w całej Europie.

Wróciliśmy z nową wiedzą, inspiracjami i poczuciem, że europejska społeczność pacjentów z Vasculitis staje się coraz silniejsza. Na szczegóły zapraszamy już wkrótce.

01/12/2025

Rybka ze zdjęcia przypomina nam o świątecznym karpiu, ale zobrazowana na nim plamica przypomina także o tych, którzy święta spędzą w szpitalu.

Takie okoliczności stały się doświadczeniem wielu z nas, więc bardzo dobrze rozumiemy to położenie. Dlatego chcielibyśmy przypomnieć wszystkim tym, którzy nie spędzą tych pięknych grudniowych dni w domu z bliskimi, że ze szpitalnych murów kiedyś się wychodzi. I że naprawdę warto to przetrwać.

Na zdjęciu praca z konkursu Fantazyjne Plamki. Jej autorem jest Fryderyk Kamiński (5 klasa).

Chcesz aby twoja praktyka była na górze listy Klinika w Grochów?
Kliknij tutaj, aby odebrać Sponsorowane Ogłoszenie.

Strona Internetowa

Adres


Grochów