FIT AgOL
Z cyklu "Pytacie - odpowiadaMY".....
Czy w szczytowym momencie ruchu ten ostatni zatrzymywać i przetrzymywać w napięciu, nim zaczniemy ruch ekscentryczny?
Zgodnie z założeniem, by nie pozwalać ćwiczonemu mięśniowi nawet na chwilę odpoczynku- wszelkie zatrzymywanie i blokowanie ruchu na kilka sekund NIE JEST WSKAZANE! Każde bowiem zatrzymanie oznacza odpoczynek. O wiele lepiej jest do perfekcji opanować metodykę wykonania powolnego, konsekwentnego ruchu ekscentrycznego, przy którego wykonywaniu mięsień pracuje, a więc wzmacnia się i buduje.
Kolejny, kto wie, czy nie o wiele bardziej istotny aspekt przemawiający przeciwko zatrzymywaniu i blokowaniu ruchu na przysłowiową "chwilę" to dbałość o stawy.
Ciąg dalszy przysiadów….
BO: przysiady są różne, tak jak upodobania, potrzeby i możliwości trenujących…
Zmieńmy zatem urządzenie, a raczej suwnicę; ta- przy odpowiednim ustawieniu- pozwala zaangażować mięsień dwugłowy uda; owo odpowiednie ustawienie polega na maksymalnym wystawieniu stóp przed siebie;
WYKONANIE, czyli KROK PO KROKU: tradycyjnie: dynamiczne wyjście w górę, z zastrzeżeniem: nie do „maksa”, czyli prawie do wyprostowania nóg w stawach kolanowych, nie do kompletnego ich wyprostowania (chodzi o to, by mięsień nie odpoczywał ) i natychmiastowe zejście (ten ruch, inaczej ekscentryczny, wykonywać należy wolniej, stopniowo) w dół, oczywiście :) - tutaj kolejna uwaga: ci, którzy nie chcą obciążać stawów kolanowych- schodzą do kąta prostego, to absolutnie wystarczy;
UWAGA: im mocniej zadrzemy palce stóp- tym bardziej poczujemy pracę mięśnia dwugłowego uda;
PODSTAWOWE BŁĘDY: zbyt płytkie zejście, prostowanie nóg przy ruchu koncentrycznym (tu: w górę), zatrzymywanie ruchu w poszczególnych stadiach.
Tyle :)
TRENER OSOBISTY potrafi przekonać swego "zawodnika" o tym, że NOGI TO PODSTAWA!
A skoro już jesteśmy „przy nogach” – tak często „zaniedbywanych” przez Panów - PRZYSIADY.
Dlaczego przysiad uważany jest za klucz do osiągnięcia mocnych nóg???
Po pierwsze: angażuje w sposób harmonijny i zrównoważony zarówno mięśnie ud jak i podudzi, czworogłowe, dwugłowe, pośladkowe, oraz mięśnie prostownika grzbietu. Zmusza do zachowania równowagi (zwłaszcza, gdy jest wykonywany z tak zwanym "wolnym ciężarem"). Ten "nasz" przysiad w wypadzie poprawia także gibkość i dynamikę; poza tym pozwala popracować nad tak częstym i kontuzjo- gennym elementem, jakim są tzw.: „cofnięte biodra”.
GODNE ZAPAMIĘTANIA - Panowie - w trakcie wykonywania przysiadu aktywizujemy przysadkę mózgową odpowiedzialną za produkcję hormonu wzrostu.
ZRÓBMY ZATEM PRZYSIADY W WYPADZIE, tym razem w suwnicy
1. USTAWIENIE: stajemy w możliwie dużym wykroku tak, by oś naszego ciała znajdowała się idealnie w świetle bramy (suwnicy), oczywiście ze sztangą na karku, stopy są ustawione w jednej linii;
2. WYKONANIE, czyli KROK PO KROKU : wybijając się z nogi zakrocznej (tylnej) wykonujemy dynamiczne wyjście w górę, pamiętamy przy tym, by głowa „patrzyła w górę”, biodra zaś nie pozostawały w tyle; nasz duży wykrok (można powiedzieć głęboki) pomoże w zachowaniu kolejnej ważnej zasady: KOLANO NOGI WYKROCZNEJ (przedniej) NIE PRZEKRACZA PALCÓW STOPY TEJŻE… nogi :)
3. PODSTAWOWE BŁĘDY: zbyt mały wykrok> cofnięte biodra i przekraczanie kolanem nogi wykrocznej linii palców, brak dynamiki ruchu oraz jego zatrzymywanie w poszczególnych stadiach;
Do roboty Panie i Panowie!
Kliknij tutaj, aby odebrać Sponsorowane Ogłoszenie.
Skontaktuj się z firmę
Telefon
Strona Internetowa
Adres
Gdansk